V dubnu 2026 jsme si pořídili novou dodávku. Jedná se o Iveco Daily r.v. 2018, motor 2,3 HPT s automatickou převodovkou. Velikost L4H2.
Hned jsme začali s přestavbou, která v době psaní tohoto článku stále probíhá, tzn. že tento článek budeme průběžně aktualizovat podle toho jak bude přestavba postupovat.

Zjistili jsme, že auto bylo původně v Německu v autopůjčovně, proto má relativně malý nájezd, jen 200 tis. km a je v dobrém stavu.
Jako první jsme vymontovali příčku dělící kabinu od nákladového prostoru. A hned potom přišli na řadu okna. Přední jsou 90×50 cm a zadní 70×30 cm. Všechny jsou vybavené roletou a moskytiérou. Také jsme udělali podlahu. Vyndali jsme původní protiskluzovou překližku, vše dokonale vyčistili, ošetřili drobnou rez a položili novou podlahu. Použili jsme 3 cm silný extrudovaný polystyren a na něj 9 mm OSB desku. Vše jsme lepili PUR pěnou a následně ještě prošroubovali skrz podlahu. Nakonec jsme dali lino o síle 1,3 mm. Toto slabé lino jsme volili kvůli hmotnosti.

Dalším krokem bylo umístění solárního panelu a střešních oken. Ty jsou velké 42 x 42 cm, jsou vybaveny moskytiérou a větrákem. Solární panel má výkon 430W, je ale dost velký 173 x 112 cm a váží 26 kg. K utěsnění nepoužíváme žádný Sikaflex atp. ale obyčejný Bytulen. Ten jsme používali už na Peugeotu a máme s ním výborné zkušenosti, nezatéká tam a vše drží jak má. Když byl usazený solární panel a protažené kabely do auta, nastal čas k přípravě elektro instalace. Pro rozvod 12V okruhu jsme použili dvoulinku o průřezu 4mm2, pro rozvod 230V okruhu jsme použili CYSY3x2,5mm a pro okruh DC-DC nabíječky kabel o průřezu 10mm2.

A dalším krokem bylo zateplení. Použili jsme samolepící K-flex 20mm bez ALU. Ten jsme koupili na e-shopu Stavbakaravanu.cz. K-flex bez alu jsme použili z jednoduchého důvodu. Je o něco málo lehčí a hlavně alu je zbytečné, když celý K-flex je zakrytý následným obložením auta, tzn. alu nemá co odrážet zpět.

Také jsme řešili přední sedačky. Dvou sedák spolujezdce nám nevyhovoval a tak jsme sháněli jedno sedačku. Tu jsme nakonec sehnali, stejnou jako je sedačka řidiče. Takže jsme jí hned namontovali. Samozřejmě k sedačkám máme i otoče. V Ivecu je, ale problém s otočí u sedadla řidiče kvůli ruční brzdě, která je příliš vysoká. Řešení, ale existuje. Stačí ruční brzdu posunou cca o 7 cm k pravé straně, tzn. je potřeba v podlaze proříznou díru kudy vede lanovod.

K obložení jsme použili plastové palubky. A to ze dvou důvodů. Chtěli jsme bílý materiál, lehce omyvatelný a hlavně lehký. A když se podíváte do naší tabulky tak zjistíte, že obyčejné palubky váží 5,8kg m2. A plastové palubky váží pouhých 1,5 kg m2. Na celém autě je to tedy úspora neuvěřitelných 129kg. A abychom ušetřili i trochu toho místa, tak boční palubky jsou šroubované přímo do nosíků karoserie. Tím, že jsme nepoužili výdřevu jsme ušetřili 3,5 cm na šířce auta. Řeknete si, že to není moc, ale v obytné dodávce je 3,5 cm hodně znát.






Začínáme stavět nábytek. Jako první rám postele. Původně jsme uvažovali nad tím, že rám bude z hliníkových profilů, ale nakonec jsme se rozhodli pro smrkové prkno. Snáz se s ním pracuje, je o hodně levnější a není zase o tolik těžší. Rám z hliníku by vážil cca 6 kg a ze smrkového prkna váží 8,5 kg. Když je rám postele hotový můžeme začít stavět skříně a koupelnu. Nejsložitější na této práci je vyříznou přesně zaoblení podle tvaru auta. K tomu si vytváříme šablony ze starých kartonových krabic.
Jako materiál pro stavbu nábytku jsme zvolili překližku o síle 12 mm a 15 mm. Nepoužíváme, ale topolovou která je nejlehčí, metr čtvereční váží 5,4 kg, používáme překližku Okoume, která váží 6 kg. Když to porovnáte v březovou nebo bukovou, které váží cca 9 kg, tak je to skvělý poměr ceny a hmotnost. Okoume je totiž stejně drahá jako levná březová, ale jen nepatrně těžší než topolová překližka.



Sledujte tuto stránku, budeme zde postupně přidávat informace a fotky podle toho jak bude přestavba pokračovat.